دبستان دخترانه واحد 1 - مشهد
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  میزان کیفیت محتوا و به روز رسانی کدام قسمت سایت، بیشتر مورد رضایت شما قرار گرفته است ؟

  اخبار

  مقالات و نشریات

  گزارشات

  سمعی و بصری

  مقالات اساتید ---> کاوشگری و نکاتی در مورد چگونگی تدریس این مبحث { راهکارهایی ارزشمند جهت تدریس کاوشگری }
  Untitled 1

  كاوشگري  ايده پيچيده اي است  به معناي  بسياري  از چيزها ،براي  بسياري از افراد ،در بسياري  از موقعيت ها .

  علاقه ما به كاوشگري  در مركز  يادگيري  كاوش -محور ، ريشه  در تجربيات ما به عنوان  عالم ،معلم  و دانش  آموز دارد.آنچه در پي  مي آيد  يك سري  از مطالبي  است  كه مشام  آدمي  را با عطر  چيزي  آشنا مي كند كه از آن  به كاوشگري  ياد مي شود .تعريفي  با حد و رسم  منطقي  از آن  اگر  امكان پذير  باشد ،احتمالا  بسيار محدود كننده خواهد بود.

  كاوشگري  پرسيدن  سوالاتي  است .اما نه هر سوالي ؛ بلكه سوالات خوب .سوالاتي  كه د ر دسترس  هستند، سوالاتي  كه مي توانند  جواب هاي  ناقص  يا كامل داشته باشند و سوالاتي  كه به آزمون ها و مطالعاتي  معنا دار مي انجامند.

  كاوشگري  هنر و دانش  پرسيدن  و پاسخ دادن  به سوالات   است  كه مستلزم  مشاهده  و اندازه گيري ، فرضيه سازي ،تفسير،مدل سازي  و مدل آزمايي  است .

  اين  كار به تجربه ،تامل  شناخت  نقاط قوت  و ضعف  روش  هاي  خاص  خود  بستگي  دارد.در حين كاوشگري  معلم مي تواند  به طرح  سوالي  بپردازد يا دانش  آموزان  را وادار نمايد  تا سوالات خودشان را مطرح كنند. اين  سوالات  اغلب باز  هستند  و فرصتي  در اختيار دانش  آموزان قرار مي دهد تا بررسي  هاي  خود  را هدايت  كنند و پاسخ هايشان  را (نه فقط  يك پاسخ درست ) خودشان بيابند و به احتمال زياد  با سوالات  بيشتري  روبه رو شوند.

  كاوشگري ،كاري است  كه عالمان  انجام مي دهند.اين كار معمولا  به صورت رسمي  و نظام مند  انجام مي  شود  و در اين فرآيند  در پيكره كلي  اطلاعات  كه دانش  ناميده  مي شود ،سهيم  مي گردد.

  در تجربه كردن علم  به عنوان  كاوشگري ،دانش  آموزان  راه و رسم  عالم شدن  را ياد  مي گيرند و به اين ترتيب  است كه آنها  ياد مي گيرند كه فراتر از  صرف  مفاهيم  و واقعيت ها ،فرآيندهاي  مربوط  به ايجاد  اين مفاهيم  و واقعيت  ها را بياموزند.

  دانش  آموزان با كاوشگري  به تجربيات  عيني  و فعال  مجهز مي شوند.آنها  دست به ابتكار  مي زنند  ولي  در خود مهارت هاي حل مساله ، تصميم سازي  و تحقيق را ايجاد  مي كنند.اين مهارت ها آنها را به يادگيرنده هاي  مادام العمر  در مي آورند.

  كاوشگري  در مراحل مختلف  رشد  خود به  دانش  آموزان اين امكان  را مي دهد  كه روي مسايل  مشابه كاركنند و حتي در يافتن  راه حل هاي آنها  با  هم همكاري  نمايند .هر دانش  آموز بايد از استعدادهاي  خاص  خود  استفاده كند.

  كاوشگري ،مستلزم  تلفيق  رشته هاي  چند گانه  است .دانش  آموزان  هنگام بررسي  و مطالعه ،سوالاتي  را خواهند پرسيد كه شامل  علوم تجربي ،رياضيات ، مطالعات  اجتماعي ،هنرهاي زباني  و مهارت هاي فني  و هنري  است .

  كاوشگري ، مستلزم ارتباط  است . دانش آموزان بايد  سوالات منسجم و معنادار طرح كنند و نتايج  را به صورت  شفاهي يا كتبي گزارش نمايند و بدين طريق  است كه آنها به يكديگر ياد مي  دهند  و از  يكديگر ياد مي گيرند.

  كاوشگري  به معلمان امكان مي  دهد  كه درباره  دانش آموزان  خود اطلاعاتي داشته باشند و بدانند كه آنها  چه كساني هستند  چه مي دانند ،چگونه فكرشان را به كار مي اندازند.اين بينش ها  معلمان را قادر مي سازد كه دانش آموزان  را در كسب  علم ياري  نمايند.

  هنگام كاوشگري معلمان  بايد مراقب باشند،كثرت رهنمودها  و سوالات  و پاسخ ها،كل يادگيري را از  فرآيند كاوشگري خارج مي سازد  و به همه  آنها  جنبه  سرگرمي  مي  دهد .

  كاوشگري حق دانش آموزاني است  كه براي  آموزش خود احساس مسئوليت مي كنند.

  كاوشگري و مهارت هاي تدريس

  امروزه روحیه و اطلاعات دانش‌آموزان با توجه به آشنایی بالای آنها با تکنولوژی تغییر زیادی داشته است و این مسأله ضروری است که معلمان از روش‌های جدید و متنوع تدریس برای ایجاد جذابیت استفاده کنند.

  تعداد نسبتاً زیادی از الگوهای تدریس به منظور افزایش توانمندی شاگردان طراحی شده‌اند و تأکید در بهتر انجام شدن پردازش اطلاعات در ذهن دارند. در روش کاوشگری، اطلاعات چنان ارائه می شود که شاگردان با مفهومی ساختن و عملی کردن آن می‌توانند مطالب را بهتر یاد بگیرند و به خاطر بسپرند. این روش موجب یادگیری حقایق علمی، روش و نگرش علمی، درک علمی، ایجاد تفکر خلاق و اشتیاق به تحصیل می‌شود.

  معلم در این روش نقش راهنما را در تدریس ایفا می‌کند و به جای ارائه دادن مستقیم اطلاعات، موقعیتی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان کاوشگرانه به مطالب لازم دست یابند و آنها را فراگیرند. معلم می‌تواند با طرح سؤال و ایجاد مسأله، کاوشگری دانش‌آموزان را استمرار بخشد.

  كاوشگري ،فرصت هايي براي معلمان فراهم مي كند  كه بدانند  چگونه  ذهن هاي دانش آموزان  كار مي كنند.اين بينش ها  بعدها  مي تواند  براي  ايجاد  شرايط مناسب يادگيري مورد استفاده  معلمان  قرار  گيرد  و زمينه  كسب  علم  را براي  دانش آموزان  فراهم  آورد.برخي از مهارت هايي  كه معلمان هنگام  استفاده از كاوشگري ياد  مي گيرند عبارتند از :

  -بدانيم چه موقع  زمينه تشويق دانش آموزان  را فراهم  كنيم .

  بدانيم به يك دانش آموز خاص چه رهنمودهايي ارايه كنيم .

  بدانيم به آنها  چه نگوييم (پاسخ را فاش نكنيم )

  بدانيم چگونه رفتارهاي دانش آموز را از روي  چالش هايي كه با آنها  روبه روست  بخوانيم  و براي توصيف رفتارهايش موقعيت هاي يادگيري معنا داري را طراحي  كنيم .

  بدانيم چگونه به دانش آموزان  كمك كنيم  تا در حل مسايل  با يكديگر  همكاري نمايند.

  بدانيم  چه موقع  مشاهدات ،فرضيات  يا تجربيات  معنا دار مي شوند.

  بدانيم چگونه ابهام را بپذيريم.

  بدانيم چگونه از اشتباهات  به طور سودمند  استفاده  كنيم.

  بدانيم چگونه دانش آموزان را راهنمايي كنيم  تا بدانند  كه كنترل  بررسي ها و مطالعات  به معناي از دست دادن  كنترل كلاس نيست .

  روش تدریس کاوشگری

  روش تدریس کاوشگری به شکل زیر انجام می شود:

  در ابتدا هدف‌های درس به طور مختصر و کلی توسط معلم بازگو می‌شود و برخلاف روش‌های دیگر بیشتر بر مهارت و روال کار تأکید می‌شود تا شاگردان خود برای رسیدن به هدف‌های محتوای درس یا هدف اجتماعی که مد نظر دارند، تلاش کنند.در نظر داشته باشید که آیا شاگردان با الگوها آشنایی دارند؟ آیا در ارتباط با هر یک از جنبه‌های تدریس به کمک یا مهارت‌آموزی خاص نیاز دارند؟ با ارزیابی و سؤال‌های شفاهی می‌توان فهمید که دانش‌آموزان تا چه حد آماده همکاری هستند.

  هدف‌های محتوایی برای عادت‌آموزی به کاوشگری در اطلاعات، مفاهیم و نظریه‌های موجود در مسأله یا شرح درس پیچیده‌ای که به شاگردان ارائه می‌شود، نهفته است. شاگردان باید اطلاعات را کشف کنند، مفاهیم را شکل دهند و نظریه‌ها را به وجود آورند. اولین فعالیت در تدریس کاوشگری ارائه مسأله است. مسأله را مطرح کرده و به طور واضح برای دانش‌آموزان توضیح دهید که از آنها می‌خواهید در چه زمینه‌ای فعالیت و تفکر کنند و احتمال دارد به چه نتایجی بتوانند دست یابند.

  وقتی که مسأله مطرح شد، نکات ابهامی باقی می‌ماند که در گام بعدی شاگردان برای گردآوری اطلاعات درباره مسأله به طرح سؤال می‌پردازند.مرحله بعدی آزمایشگری است که معلم این گام را با آموزش به آنها برای آغاز ایجاد فرضیه‌ها پیش می‌برد. نوع انجام آزمایش با توجه به نوع درس انتخاب می‌شود. اگر درس در زمینه علوم پایه باشد، به آزمایشگاه نیاز است و اگر علوم انسانی باشد، می‌توان از بازدید، بروشور، فیلم و اسلاید استفاده کرد.

  گام بعدی صحبت درباره حدسیاتی است که دانش‌آموزان بعد از آزمایش به آن دست یافته‌اند. شاگردان فرضیه‌ها را سبک و سنگین می‌کنند و توضیحاتی را که برای آن پدیده مناسب‌تر است، می‌سنجند. اگر شاگردان خود چنین نکنند، معلم باید آغازگر این گام شود.اگر شاگردان در استنتاج خود درباره اطلاعات موفق بودند، معلم می‌تواند آنان را قدمی جلوتر برده و با طرح پرسشی مانند «چه روی خواهد داد، اگر…؟» بخواهد تا بر حسب اطلاعات خود عواقب را پیشگویی کنند.

  در آخر شاگردان برای تجزیه و تحلیل فرآیند کاوشگری خود و اندیشیدن درباره نحوه بهبود آن راهنمایی می‌شوند.تحقیقات یادگیری توأم با همکاری و تفکر را بسیار مثبت قلمداد می‌کنند. محیط مشارکت‌آمیزی که این الگوی تدریس به وجود می‌آورد، اثرات قابل ملاحظه‌ای بر رفتارهای اجتماعی شاگردان دارد و بر احساس همدردی آنها نسبت به دیگران می‌افزاید.

  همچنین تنش‌های میان‌گروهی و رفتار پرخاشگرانه و ضداجتماعی آنان را کاهش می‌دهد، قضاوت اخلاقی آنان را زیادتر می کند و احساسات مثبت نسبت به دیگران را به وجود می‌آورد.اجرای خوب الگو بسیار مهم است و اگر معلم خلاق باشد، می‌تواند این روش تدریس را با کیفیت بهتر پیش ببرد.

  روحیه جستجوگر دانش‌آموزان تحریک شده و دانش‌آموزان به خودآموزی و ارزشیابی از خود می‌پردازند تا بتوانند با راهنمایی و همکاری معلمشان آگاهانه به پیش روند. آموزگار باید حس کنجکاوی و اکتشاف را به نحو شایسته بیدار سازد و اشتیاق فراگیرندگان را بررسی و آنها را به مشاهده و تجربه و کشف کردن تشویق کند و تفکر علمی و انتقادی را در آنها پرورش دهد.

  تحقیقات نشان داده‌اند که روش تدریس کاوشگری بر هوش هیجانی دانش‌آموزان نیز تأثیر مثبت دارد و شرایط مطلوبی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان راحت‌تر با محیط و روش تدریس معلم کنار بیایند و می‌تواند باعث شود که افت تحصیلی آنها به صفر برسد. این روش همچنین بر رشد دانش فراشناختی دانش‌آموزان تأثیر داشته است و در یادگیری بهتر علوم تجربی و علوم اجتماعی مؤثر بوده است.

  روش تدریس کاوشگری در صورتی که بر اساس اصول و با مدیریت معلم انجام شود، می‌تواند بر یادگیری بهتر دروس و حل مسائل و روابط اجتماعی دانش‌آموزان تأثیر مثبت داشته باشد.

   

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 1542029 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد